Színházak
Weöres Sándor Színház
Szombath AndrásKöpönyeg és palást
- MartinusTuronum püspökeJordán Tamás
- Sulpicius SeverusMartinus tanítványa és életrajzának írójaKenderess Csaba e.h.
- Magnus Maximusa „császár”, valójában trónkövetelőTrokán Péter
- Hydatiuspár éve Emerita püspöke, Lusitania provincia metropolitájaEndrődy Krisztián
- IthaciusOssonoba püspökeMatusek Attila e.h.
- Instantiuspüspök, Priscillanus szövetségeseKelemen Zoltán
- DelphinusBurdigala püspökeHorváth Ákos
- HéraiskospüspökAvass Attila
- KopiosAvass Attila
- Evodiuspraefectus, a vizsgálat vezetőjeVass Szilárd
- NonaszolgálólányEdvi Henrietta e.h.
- KincstárnokSzabó Róbert Endre
Továbbá püspökök, katonák, szolgálók, kurtizánok
- rendezőBabarczy László
- díszlettervezőPilinyi Márta
- jelmeztervezőCselényi Nóra
- dramaturgBarták Balázs
- zeneMelis László
- kellékPoór Éva
- súgóBalogh Lívia
- ügyelőGyőrváry Eszter
- rendezőasszisztensMóri Csaba
A 2014-ben nyílt drámapályázatot hirdetett Szent Márton születésének 1700. évfordulója alkalmából Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata. A nyertes pályaművet - Szombath András: Köpönyeg és palást című drámáját - 2016-ban műsorára tűzi a Weöres Sándor Színház.
Idén ünnepeljük Európa egyik legnagyobb szentje, Szent Márton születésének 1700-adik évfordulóját. Mint köztudott, Kr. u. 316-ban Savariában látta meg a napvilágot, s bár ifjúkorában messzire került szülővárosától, negyvenévesen, immár keresztény hívőként visszatért ide, hogy hirdesse hitét és megkeresztelje az édesanyját. Egész élete a szeretet, a könyörületesség, az alázat és a bátorság gyakorlásában telt el, s amikor 81 éves korában, a franciaországi Tours püspökeként meghalt, már csodatévő szentként tisztelték. Mindmáig személyéhez kötjük az európai identitástudat humanista értékrendjének – az igazságosság, a tolerancia, a szolidaritás, a segítségnyújtás, a szellemi és anyagi javak megosztása morális elvének – megteremtését. Példája átível nemzeteken és nemzedékeken, áthatja földrészünk múltját és eszmei örökségét, s kalauzunk lehet Európa közös szellemiségének megtalálásához.
"Szombath András darabja a katolikus egyház sorsfordító éveit dolgozza fel, amikor az államhivatássá vált kereszténység próbálja megtalálni a helyét a császári hatalom partnereként. Ez a helyzet a jámbor püspökök és más, egyházi méltóságok között viszályt teremt, azt is mondhatnánk, - keresztényietlen viszályt – mert vannak közöttük, akik meg akarják tartani az egyház függetlenségét, és vannak, akik alkalmazkodnának az új, immáron hatalminak nevezhető helyzethez, és saját vágyaik kielégítésére használják fel azt." - mondja Babarczy László.
2016. 03. 05.