Kérdőívek
Dilemmák - LETÖLTÖM, hogy kitölthessem
[Az alábbi dilemmákkal a Nagy Testvér segít neked abban, hogy jobban megismerd önmagad; hogy átgondold, mit értesz ezen: Social Error. A válaszokat nem kell visszaküldened. Sőt, válaszolnod se muszáj, elég, ha eltűnődsz a kérdéseken, vagy ha te magad pontosabb kérdéseket teszel fel.]
1. Az ember eddigi története itt a Földön összességében jobb, vagy rosszabb együttélési eredményhez vezetett, mint amire az adott körülmények között számítani lehetett? Eddigi működésünk a Földön inkább siker- vagy inkább kudarctörténet? Vagy a kérdés értelmetlen: annak kellett történnie, ami végülis megtörtént?
1) siker
2) ezt dobta a gép
X) kudarc
2. Befolyásolják-e a humanista elvek, célok, tulajdonképpen az emberek világjobbító törekvései a társadalmi formák fejlődését, vagy a változások ettől függetlenül, spontán mennek végbe?
1) igen, befolyásolják
2) szoszo
X) nem befolyásolják, a változások ettől függetlenek
3. A progresszív fejleményekkel ellentétes mozgások – háborúk, válságok – szükségszerűek vagy inkább elkerülhetőek? Néha? Mindig? Soha?
1) csak néha szükségszerűek
2) soha nem szükségszerűek
X) mindig szükségszerűek
4. Melyik állítással tudsz leginkább egyetérteni?
1) Régen minden jobb volt. (A természetes viszonyok között megélt emberi élet egyfajta aranykor volt.)
2) Az új felváltja a régit, akkor is, ha nem hiszünk benne. (Az ember kezdettől távolodik a természettől, akár akarja, akár nem.)
X) Tudom, hogy az idő kerekét nem lehet visszaforgatni. Olyasmihez vonzódom, ami nem lehetséges.
5. Melyik állítással tudsz inkább egyetérteni?
1) A társadalom és gondolkodás törvényei a természetben vannak elrejtve. A tudományos gondolkodásnak, a demokratikus államrendnek a létrejöttéhez elengedhetetlen volt a vélemény- és szólásszabadság, hogy az embereknek ne kelljen attól félniük, hogy a már lefektetett formák megsértése miatt szankciók érhetik őket.
2) A földi folyamatokat és a nagyobb léptékű társadalmi változásokat nem a véletlen, hanem a Gondviselés irányítja. A demokrácia azon az általános létbizalmon alapul, hogy az emberekre rá lehet bízni saját sorsuk intézését.
X) Az élet és az emberi tudat megjelenése a Földön váratlan és indokolhatatlan fordulópont, ami új irányt ad a földtörténeti eseményeknek. Az emberi tudat semmilyen objektív létezőnek meg nem feleltethető jellege hozza létre a civilizációt, a kultúrát, egyszóval mindazt, ami élhetővé teszi a világot. Az ember a Teremtés alternatívája.
6.
A) Az emberi jellem kialakulása szempontjából a kulturális környezet, a nevelés a meghatározó.
B) Az emberi jellem kialakulása szempontjából a veleszületett adottságok a meghatározóak.
Melyik állítással tudsz inkább egyetérteni?
1) Az A-val.
2) A B-vel.
X) Nem látok ellentmondást.
7. Mit gondolsz, melyik társadalmi forma biztosít boldogabb életet az emberek többsége számára?
1) Amelyik a legnagyobb döntési szabadságot biztosítja a számukra
2) Amelyik többet tesz a társadalmi esélyegyenlőségért.
X) Amelyik hatékonyabban tud fellépni a szegénység ellen.
8. Melyik állítással tudsz inkább egyetérteni?
1) A modern társadalomban a bérmunka az életben maradás eszköze, adottságként kell felfogni és kihasználni az előnyeit.
2) A munka az értelmes társadalmi lét előfeltétele, mindenki számára erkölcsi követelmény.
X) A munka az emberi munkaerő árubabocsájtása, a kizsákmányolás eszköze, a szabadság és önmegvalósítás korlátja.
9. Melyik állítással tudsz inkább egyetérteni?
1) Egy jól működő társadalomhoz gyenge államra, és erős (szabad) piacra van szükség.
2) Egy jól működő társadalomhoz erős államra és gyenge (szabályozott) piacra van szükség.
X) Egy jól működő társadalomnak előfeltétele mind az államkapitalizmus mind pedig a piaci kapitalizmus felszámolása (az egész dilemma a kapitalizmuson belüli probléma)
10. Melyik állítással tudsz inkább egyetérteni?
A legfejlettebb társadalmi létforma
1) a liberális polgári demokrácia és a kapitalista piacgazdaság együttese
2) a demokratikus szocializmus és tervgazdaság
X) a társadalmi tulajdon és a többpártrendszer keveréke
11. Szerinted az emberek meg tudják-e ítélni, hogy mire van szükség a boldogulásukhoz?
1) Igen. Ezen a bizalmon alapul a demokrácia. Minden más kiindulási alap sokkal több nyomorúsághoz vezetne.
2) Nem. Sokkal több a hülye ember, mint az értelmes. Ez az élet egyik nagy ellentmondása.
X) Nem tudják megítélni, de joguk van hozzá, hogy döntsenek a saját sorsukról, és tönkre tegyék a jövőjüket.
12.
1) Jól működő
2) boldog
X) vagy igazságos
társadalmat szeretnél?
13. Melyik gondolatmenettel tudsz inkább egyetérteni?
1) Evolúciós szempontból a fájdalom (szenvedés) és a félelem (rettegés) veszélyjelzők, a természetes kiválasztódás eszközei, a fajfenntartásban és az önfenntartásban érdekelt vak ösztönző erők. Az emberi boldogság a Földön nem szükségszerű.
2) A fájdalom és a félelem kiiktatható az emberi életből, vagy legalábbis folyamatosan háttérbe szorítható. A szenvedés és rettegés nélküli élet a boldog kevesek számára máris megadatott, tehát elvben elérhetővé tehető minden ember számára.
X) Még ha a fájdalom és a félelem kiiktatható is az emberi életből, ez még senki számára nem garantálja az egyéni boldogságot, amely nem állapot, hanem összetett misztikus feltételek közt megszülető kegyelmi pillanat.
14. Mit gondolsz az elmúlt 20 évről?
1) A rendszerváltás társadalmi sikert hozott. Létrejött a többpártrendszeren alapuló polgári demokrácia, megvalósult a szólásszabadság, beléptünk az EU-ba.
2) Az történt, ami történhetett. A politikai elit és a civil társadalom egyaránt felelős a sikerekért és a kudarcokért. Semmi okunk panaszra.
X) Kudarc. A szegények még szegényebbek, a gazdagok még gazdagabbak lettek. A polgári demokrácia az új alkotmánnyal elkezdte felszámolni önmagát, az EU a fejlett nyugat érdekeit képviseli és kihasznál minket.
15. Szerinted
1) Magyarország boldogtalan sziget az Európai Unióban, ahol speciális hazai okok miatt mennek rossz irányba a dolgok.
2) Magyarország globális összehasonlításban nem áll rosszul a problémáival az országok között, és speciális hazai adottságainak köszönhetően jó esélye van rá, hogy kemény munkával a lemaradásait belátható időn belül előnyökké fordítsa.
X) Magyarország egy általános világtendencia egyik tünete, ahol hazai okok miatt a válságjelenségek halmozottan jelentkeznek.
16. Ahogy a modern társadalmakban nő a termelékenység, egyre kevesebb a munka. Osztályharc folyik az alullevők, a munkahelyükkel zsarolhatók, a munkaképtelenek, a betegek, az öregek, a nők, az értelmiségiek, a cigányok, a migránsok ellen. Akinek rosszul megy, azok csökkent értékűek; „akinek semmije sincs, az annyit is ér”. Rajtuk lehet (kell) takarékoskodni, az ő helyzetük szorítható meg mindig még jobban.
Mi következik a fenti helyzetleírásból a számodra?
1) A mai Magyarországon lehet, hogy ez a helyzet, de nyugaton ezen már túljutottak. Nálunk a helyzet rosszabb a szükségesnél, el kell jutnunk oda, ahol a nyugati társadalmak tartanak.
2) A mai nyugati társadalomban is így mennek a dolgok, úgy látszik, ez szükségszerű, nincs mit tenni, majd magától megoldódik valahogy.
X) Egyáltalán nem szükségszerű, hogy mindez így legyen. Meg lehet és meg is kell változtatni, különben beledöglünk.
17. A gazdasági megszorítások fasizálódáshoz vezetnek. Az uralkodó osztály azzal tudja elérni, hogy az alullevők elfogadják azt a rendszert, amelynek az elfogadása nem áll érdekükben, hogy biopolitikai, szociális diszkriminációval bűnbakká tett társadalmi csoportok ellen fordítja őket.
Mi erről a véleményed?
1) Túlzás: ha elő is fordul ilyesmi a történelemben, inkább kivételképpen.
2) Baromság.
X) Az osztálytársadalom fenntartása csakis az uralkodó osztály érdeke, a többieké nem. Mindig az a kérdés, hogy lehet rávenni az alullevő többséget, hogy támogassa azt a rendet, amely nem jó neki.
18. A liberális polgári demokrácia a jelenleg ismert legfejlettebb társadalmi létforma - megváltoztathatatlan adottság, realitás. (Nagyon rossz rendszer, csak jobbat még nem találtak fel). Nem helyettesíthető valami jobbal, csak valami rosszabbal. Sajnálatos, hogy mégis ennyi erőszakkal kell fenntartani. (Rendőrség, adóhatóság, lehallgatás, megfélemlítés, médiakontroll stb.)
Mi erről a véleményed?
1) Nem igaz, folyamatos javításra szorul.
2) Igaz. Meg kell védeni.
X) Nem igaz, nem javítgatni kell, hanem megváltoztatni.
19. A világgazdaság hatalmas értéket állít elő, miközben az emberek túlnyomóan nagy többsége nélkülözésben él. Ez szükségszerű, természetes velejárója a legfejlettebb gazdálkodási formának, a szabadpiaci kapitalizmusnak. A megtermelt javak kiválasztásának és elosztásának az adott körülmények között ez az ideális formája.
Mi erről a véleményed?
1) Nem igaz, folyamatos javításra szorul.
2) Igaz. Meg kell védeni.
X) Nem igaz, nem javítgatni kell, hanem megváltoztatni
20. Melyik gondolatmenettel tudsz inkább egyetérteni?
1) A magántulajdon fogalma átalakításra szorul. A Wikileaks, az Anonymus-csoport, a fájlmegosztók, torrentoldalak, kalózpártok, ökológiai mozgalmak sikerei ezt jelzik. A természettel, természetes emberi létformákkal nem lehet bármit megtenni - ami közjószág, nem lehet magántulajdon. A szellemi javak, a természeti környezet, a vizek, a levegő, az ásványi kincsek nem kisajátíthatóak.
2) A polgári gazdasági és társadalmi létforma a magántulajdon szentségén alapul. Ha ezt nem tartjuk tiszteletben, többé senkinek, vagyis a mostani szegényeknek az anyagi boldogulása sincs biztonságban.
X) A magántulajdon és a társadalmi igazságtalanságok elleni harc nem választott ideológia, hanem elemi létérdek azok számára, akiknek már nincs veszíteni valójuk. Ha nem történnek pozitív változások, beledöglünk.
+ 1. Egyetértesz-e azzal, hogy a Tapolcai tavasbarlangba belépőt szednek? Mit teszel ez ügyben?
1) Egyetértek. (Én szedem.)
2) Nem értek egyet. Nem teszek semmit.
X) Nem értek egyet, hacsak lehet, belógok.
[- a kérdéseket a Nagy Testvér állította össze
- próbálj olyan válaszokat adni, hogy bekerülj a játékba
- próbálj szélsőségesen őszinte lenni (akármit is jelentsen ez)
- a kifejtendő kérdésekre részletes válaszokat írj
- néha hazudhatsz, csak ne bukj le vele
- Jó Munkát!]
Név
Nem
Életkor
Magasság
Testsúly
Hajszín
Szemszín
Bőrszín
Testtartás
Megjelenés (írd le a külsőd)
- fejforma
- arc
- végtagok
- testalkat
- ápoltság
Testi hibák
- deformitások
- rendellenességek
- anyajegyek
Különös ismertetőjelek
- tetoválások
- hegek
Öröklött tulajdonságok (kitől?)
- betegségek (kitől?)
- hasonlóság (kivel?)
Vallás
Faj
Nemzetiség
Legmagasabb iskolai végzettség
Kedvenc tantárgy, tanár (általános iskolában, középiskolában, egyetemen?)
Foglalkozás, munkahely
Hozzáállás a munkahelyi hierarchiához
Szülők társadalmi osztályhelyzete (alsó, közép, felső?)
- együtt élnek-e (elváltak?)
- foglalkozásuk
- jövedelmi viszonyaik
- jó szülők voltak-e
- a habitusuk
Családi állapot
- a társad foglalkozása?
Közösségben elfoglalt hely (vezérürü, peremember, magányos farkas, frakciótag, nemecsek?)
Klubok, sportok
Politikai kapcsolatok
A politikához való viszonyulás
Szórakozás, hobbi
Előfizetés: újságok, magazinok, könyv
Olvasási szokások
Televíziózási szokások
Mozi, színház
Személyes kapcsolatok (kiterjedtek, felszínesek, mélyek, esetlegesek?)
- magasabb státusúakkal (pénzemberek, celebek, politikusok)
- alacsony státusúakkal (hajléktalanok, drogosok, alkoholisták)
Nemi élet
Erkölcsi elvek
Frusztrációk, nagy csalódások
Vérmérséklet (hirtelen haragú, nyugis, pesszimista, optimista?)
Az élethez való hozzáállás (rezignált, militáns, behódoló?)
Komplexusok (megszállottság, gátlások, babonák, fóbiák?)
Extrovertált, introvertált, ambivertált?
Képességek: nyelvek, tehetségek
Jó tulajdonságok: (képzelet, ítélőképesség, ízlés, higgadtság?)
Kedvenc szín
Kedvenc állat (milyen állathoz hasonlítasz?)
Írásminta: írd le a számok nevét egytől tízig és egy tetszőleges mondatot!
Fogantatás/születés (mit lehet tudni róla?)
Mit gondoltak a szülők a szexről?
Becenevek
- gyerekkori
- mostani
Mit tiltottak gyerekkorodban és mire kaptál engedélyt?
Mit élsz meg durva provokációként?
Milyen erkölcsi parancsot vagy előírást tekintesz magadra nézve kötelezőnek?
Mi az a szülői minta, amit követni próbálsz?
Mi az a szülői minta, amitől próbálsz eltérni?
Mi volt a legerősebb kísértés, ami életedben ért?
Érezted-e valaha, hogy el vagy átkozva?
Ha módod lenne rá, hogy egy varázsigével megtörj egy átkot, mire használnád?
Mit határoztál el az életeddel kapcsolatban, amikor még kicsi voltál?
Hol vagy, amikor egyedül akarsz lenni?
Hogy érezted magad kiskorodban?
Van-e olyan emléked, hogy gyermekkorodban elhatároztad, hogy soha többé nem teszel meg
valamit, vagy soha többé nem mutatsz ki egy bizonyos érzést?
Nyertes vagy, vagy vesztes?
Mikor döntötted el?
Milyen embereket néztek le a szüleid?
Miféle embereket kedvelsz a legkevésbé?
Milyen emberekre néztek fel a szüleid?
Miféle embereket kedvelsz leginkább?
Hogyan reagált a mamád, amikor rosszul mentek a dolgok?
Hogyan reagált a papád, amikor rosszul mentek a dolgok?
Miféle érzések zavarnak leginkább?
Miféle érzéseket kedvelsz a legjobban?
Mire vársz az életben?
Miért áldoznád fel szívesen a becsületedet, ha módod volna rá?
Mit szégyellsz a legszívesebben? /Melyik szégyenedre vagy a legbüszkébb?
Jelent-e valamit a számodra, hogy fehér embernek születtél?
Szoktál Ázsiáról álmodni?
Megváltoztatnád-e a nemed?
Mit gondolsz, a jövő század embere hasonlítani fog-e rád? Ha igen, miben?
Van-e küldetésed, és ha van, honnan?
Van-e olyan tulajdonságod, amelyben példakép lehetnél?
Mit vihetnél / vihettél volna túlzásba, amit elmulasztottál? Sajnálod-e?
El tudsz képzelni olyan katasztrófahelyzetet, amelyben jól éreznéd magad, ami felszabadítaná bizonyos képességeidet?
Más emberré válnál-e, ha nem kellene dolgoznod? Jobbá? Vagy rosszabbá?
Szívesen azonosítod a véleményed a közvéleménnyel?
Mit teszel szívesebben; emlékezel vagy ábrándozol? Melyik előnyösebb a számodra?
Létezik-e a számodra feltétlen tekintély? Megkönnyíti ez az életed?
Van-e sorsod? Vagy csak életed? Esetlegesnek látod a dolgokat, amik veled történnek, vagy törvényszerűségeket fedezel – fedeztél – fel bennük?
Káros szenvedélyeidet, tévedéseidet szívesebben osztod meg másokkal, vagy inkább maradsz magadra velük? (Írj példát!)
Szeretsz izgulni? Szeretsz rémüldözni? Szeretsz felháborodni?
A különös, a furcsa, a szokatlan inkább vonz vagy inkább taszít?
Döntsd el, kinek akarsz a leginkább tetszeni? A nőknek / férfiaknak / feletteseidnek / szüleidnek / gyerekeidnek / barátaidnak / ellenségeidnek / mindenkinek? Akarsz-e egyáltalán
tetszeni valakinek, és ha igen, mekkora energiát fektetsz ebbe?
Mivé szerettél volna válni gyerekkorodban? És mivé szeretnél válni, ha most lennél gyerek?
Mit utálsz a legjobban csinálni?
Mit veszel szívesebben: ha az általad tisztelt emberek hasonlítanak rád, vagy ha különböznek
tőled?
Írd le egy álmodat!
(A kérdőív készítése során felhasználtuk Eric Berne, Egri Lajos és Hajas Tibor munkáit.)