Színházak
Szolnoki Szigligeti Színház Szobaszínháza
- 2021/2022
- 2019/2020
- 2015/2016
- 2014/2015
- 2013/2014
- 2012/2013
- 2011/2012
- 2008/2009
- 2006/2007
- 2005/2006
- 2004/2005
- 2003/2004
Gyurkovics TiborIsten nem szerencsejátékos
- Engelhart Simon papTóth Tamás
- VizsgálóbíróKarczag Ferenc
- Fetter ValériaSárvári Diána
- rendezőMálnay Levente
- szcenikusIgnácz György
- asszisztensTóth Krisztina
A dráma középpontjában egy olyan férfi áll, aki a körülötte élő fiatalokra rendkívüli hatással van. Az író kutatja, milyen cél vezeti a férfit, amikor tanítványait szándékosan vagy véletlenül veszélyes helyzetekbe sodorja. Hogyan viselkednek a kritikus pillanatokban azok a lányok és fiúk, akik lelkesedéssel indultak vele, és megváltják-e magukat vezetőjük személyes hatása alól. A dráma túlnő a realitáson, az író szenvedélyes igazságkereséssel keresi a választ a legnagyobb, és örökké feltett emberi kérdésekre.
Isten nem szerencsejátékos! Mondta Albert Einstein, mikor az újonnan felfedezett a quantum-mechanika elméletéről faggatták. Vagyis az életben nincsenek véletlenek, félreértések, csodák!
Isten nevével, nevében, szellemében, akaratával nem lehet magyarázni, értelmezni a hamis, ferde cselekedeteket, téves eszméket, elképzeléseket.
Megengedhető-e Isten mögé bújva nem vállalni cselekedeteink, tetteink következményeit, az isteni akarat magyarázatával felmentést várni saját gyengeségünk, bűnünk alól?
Gyurkovics Tibor drámája az erkölcsről, az emberi cselekedetek helyességéről, a közösség iránti felelősségvállalásról, a hamis küldetéstudat kártékonyságáról, a tanár, a vezető, a helyes eszménykép kialakításának, a nevelésnek a fontosságáról szól.
Két tragikus baleset vizsgálata során drámai helyzetben, feszült lelkiállapotban, nagyszerű, feszes dialógusokban csap össze két ember – a vizsgálóbíró és a paptanár – életszemlélete, a felelősségvállalásról, a nevelésről alkotott véleménye, világnézete.
Kinek van igaza? Hol az igazság? Ki vállalkozhat ennek eldöntésére? A kérdés megválaszolását igyekeztünk mi is elkerülni a színrevitel során. A rendezőnek itt csupán a két ember világnézetének, jellemének egyenrangú bemutatása lehet a feladata. A válasz megadása a kegyetlenül izgalmas szellemi párbaj szemlélőjének, a nézőnek a dolga, kinek-kinek felfogása, világnézete szerint.
Két kiváló színész – Tóth Tamás és Karczag Ferenc– nagyszerű alakítása teszi
izgalmassá és feszültté az előadást, melyben, mint egy krimiben, előttünk bomlik ki az események sora, a történet, és derül fény arra, hogy az emberi felelősség, a fiatalok nevelése, formálása és annak vállalása milyen fontos szerepet játszik a közösség életében.
Gyurkovics Tibor tömör nyelvezete, dialógusai igazi, drámai helyzetet teremtő képessége remélhetően élvezetessé, emlékezetessé teszik a Szolnoki Szigligeti Színháznak ezt az előadását is.
A rendező ehhez kíván tartalmas, jó szórakozást a Tisztelt Nézőnek!
2008. 12. 02.