Színházak
Szigligeti Színház Nagyárad
Csurka IstvánSzájhős
- Dékány LajosHajdu Géza
- AnnaDékány feleségeFazakas Márton Erzsébet
- Moór JenõGábor József
- MoórnéHalasi Erzsébet
- SzoboszlayLaczó Gusztáv
- TildaGábor Kati
- A nyelvtanárBalla Miklós
- A házmesterSzabó Lajos
- A rendõrBorsos Barna
- rendezőFarkas István
- díszlettervezőMarie-Jeanne Lecca
- jelmeztervezőMarie-Jeanne Lecca
- zenei összeállításBodonea Valentin
- világításMerk János
- hangBodonea Valentin
- súgóMogyoróssy Erzsébet
- ügyelőRevoczky Róbert
- a rendező munkatársaGábor KatiSzabó Lajos
Az immár sorozatnak nevezhető Csurka-előadások újabb állomásához ért el a színház, ötödikként bemutatva a Szájhős című darabot.
Dékány Lajost kinevezik főszerkesztő-helyettesnek, sikeres ember, amikor megkérdőjelezi egész eddigi életét.
Csurka tudja – amit különben az igazi drámaírók tudtak -, hogy az ember konfliktus-helyzetben érdekes. Amikor választania kell, és amikor a választ nem lehet elodázni.
Dékány a darab folyamán egyfolytában helyzetbe akarja hozni magát, mint a futballisták, hogy cselekedjék, mert rájött, hogy gyáva, tehetetlen ember, akit mindig mások irányítottak. Olyan helyzetet akar teremteni magának, ahonnan már nincs kibúvó, ahol már a part szakad! Csurka műfaji meghatározása: „szánalmas komédia” nagyon pontos, mert valószínű, hogy hősünk vergődésén nevetni fogunk. Szájhős… határozza meg a cím, ami ismét igen pontos, mert Dékány egyik meghatározó tulajdonsága, hogy cselekvés helyett mindig beszélni kezd. Ez a színdarab azért válhat mindnyájunk számára élménnyé, mert Csurka drámaírói művészete ismét képes a valódi élethelyzetnek sűrítésére, talán azért mert minden korosodó emberben ott bujkál ez a változtatni akarás. „37 év, tudod milyen nagy idő – mondja Dékány a feleségének – Milyen döntő kor…? Az utolsó pillanat egy férfi életében, amikor még dönthet, amikor még rendezheti a világgal való zűrzavaros kapcsolatát!” (Farkas István, rendező)
1983. 12. 09.